Apie kelionę trumpai
 • Kelionės data :
  2020 m. rugsėjo 04 - 12 (Penktadienis - Šeštadienis, 9 d.)
 • Kaina :
  nuo 690 Eur + skrydis nuo 130 Eur
 • Grupės dydis :
  iki 24 žmonių
 • Transportas :
  kelionė lėktuvu
 • Išvykimo vieta :
  iš Vilniaus

1 diena. VILNIUS – RYGA – BUDAPEŠTAS

Skrydis Vilnius – Ryga – Budapeštas. Atvykstame į Vengrijos sostinę. Pervežimas į viešbutį. Įsikuriame. Pradedame pažintį su Budapeštu nuo įspūdingos Šv. Stepono bazilikos. Ši neoklasicistinių ir neorenesansinių formų šventovė buvo statoma daugiau kaip 50 metų. Jos šventuoju globėju paskirtas Šv. Steponas – kaip ir pirmasis Vengrijos karalius. Bazilikos ir Parlamento pastatų aukštis vienodas – 96 metrai, siekiant pabrėžti jų lygiavertį vaidmenį šalyje. Pagal esamas pastatų projektavimo taisykles nė vienas kitas pastatas negali viršyti šio aukščio. Apžiūrime šventovę ir spiraliniais laiptais (arba pageidaujant – liftu) lipame į balkonėlį, esantį bazilikos kupole. Iš čia galėsime pasigrožėti įstabia sostinės centro panorama: gyvybingoji Szent Istva aikštė ir Adrassy gatvė, įmantriausiais ornamentais išmarginti pastatų stogai, sudaryti iš spalvingų žymaus vengrų amatininko Miklos Zsolnay pagamintų keraminių plytelių (vadinamos Zsolnay vardu), miestą pristatančių atvirukų puošmena – Parlamento pastatas ir banguojančios Budos kalvos su išdidžiai į miestą „žvelgiančiais“ karališkaisiais rūmais. Tęsiame ekskursiją. Grožimės vakariniu Budapeštu plaukdami laivu. Nakvynė viešbutyje Budapešto centre.
 
2 diena.  KLASIKINIS BUDAPEŠTAS

Pusryčiai. Tęsiame pažintį su Budapeštu. Karpatų baseino širdyje įsikūrusią Vengrijos sostinę Dunojus dalija į dvi savito charakterio dalis. Dešiniajame jo krante – ramia atmosfera pasižyminti kalnuotoji Buda, su didinga pilimi, muziejais, viduramžiškomis gatvelėmis, urvais, romėnų laikų liekanomis, Otomanų imperijos laikus menančiomis terminėmis pirtimis, o kairiajame – lygumoje išsidėstęs gyvybingas ir dinamiškas Peštas, su turtingais kultūros ir meno muziejais, galerijomis, išskirtine secesijos architektūra, įspūdingu Parlamento pastatu, Šv. Stepono bazilika, erdviais pėsčiųjų bulvarais, paupio promenadomis, atsinaujinusiu žydų kvartalu, istorinėmis kavinėmis, antikvariniais knygynais ir t.t. Architektūrine prasme Budapešas tikras lobis, kur sutiksite daug baroko, neoklasicizmo, istorizmo ir secesinės architektūros. Apskritai čia lankantis nepalieka fin de siecle („šimtmečio pabaigos“) jausmas, nes kaip tik tuomet, XIX a. pabaigoje, kuris sutapo su sostinės „aukso amžiumi“, buvo pastatyta dauguma šiandien matomų pastatų, įrengta metro linija – antra seniausia pasaulyje, suklestėjo pramonė. Nemažai įdomių pėdsakų mieste paliko ne tik habsburgai, bet ir romėnai bei turkai. Turkų dėka Budapešto terminiai vandenys pavirto į pirtis, kuriose XVI – XVII a. jie rinkdavosi, naudojo ritualiniems apsivalymams. Pradedame ekskursiją pėsčiomis po istorinę miesto dalį. Grandininiu tiltu iš Pešto nukeliaujame į Budą – istorinę Vengrijos karalystės sostinę. Funikulieriumi pakylame į pilies rajoną. Susipažįstame su Budos pilimi, juosiama gynybinėmis sienomis, pasivaikštome akmenimis grįstomis jaukiomis gatvelėmis. Pageidaujant lankome Nacionalinę Vengrijos galeriją (arba Budapešto istorijos muziejų) ir Ligoninę oloje – požeminį uolų labirintą, kur buvo įsikūrusi skubios pagalbos klinika Antrojo pasaulinio karo metu. Trumpa pertrauka Ruszwurm konditerijos parduotuvėlėje-kavinėje, veikiančioje nuo 1827 m. Toliau lankome Šv. Motiejaus bažnyčią ir Žvejų bastioną, iš kur atsivers stulbinama miesto panorama į Peštą, Margaritos salą ir kt. Grįžtame į Peštą. Nakvynė viešbutyje Budapešto centre.

3 diena. AUSTRIJOS-VENGRIJOS IMPERIJOS PĖDSAKAIS BUDAPEŠTE

Pusryčiai. Šią dieną skiriame istoriniam paveldui, kurį miestui paliko Austrijos-Vengrijos imperijos laikotarpis (1867 – 1918), kai Vengrija vėl tapo Habsburgų imperijos dalimi, tik šįkart gaudama dalinį savarankiškumą. Monarchija turėjo du parlamentus ir dvi sostines – Vieną ir Peštą (nuo 1873 m. pervadintą Budapeštu). Šis laikotarpis sutapo su ekonominiu, kultūriniu ir intelektualiniu Vengrijos atgimimu. Tuo pat metu vengrų kompozitoriai Francas Listas ir nacionalinio Vengrijos himno autorius Ferencas Erkelis sukūrė savo gražiausius kūrinius. Tuomet iškilo vidurinioji klasė, kurią daugiausia sudarė vokiečiai ir Pešto žydai, o jų dėka mieste prasidėjo didžiulio masto statybos. Daugelis šiandien matomų pastatų Budapešte – kaip tik iš Austrijos-Vengrijos imperijos laikotarpio: nuo erdvių bulvarų su eklektinio stiliaus gyvenamaisiais kvartalais iki Parlamento rūmų ir Šv. Motiejaus bažnyčios. Svarbiausias šio laikotarpio įvykis – šešis mėnesius vykusi Pasaulinė paroda, kai 1896 m. buvo minimas Vengrijos tūkstantmetis. Visą dieną skiriame Austrijos-Vengrijos imperijos istorijai ir svarbiausiems objektas apžvelgti, tarp kurių be jokios abejonės yra Parlamento rūmai, Operos teatras, Andrássy gatvė, Didvyrių aikštė. Pirmiausia lankome neogotikinio stiliaus Parlamento pastatą, kurio pastatymo idėja kilo 1873 m., sujungus Budą, Peštą ir Obudą. Pastatas baigtas 1896 m., per Vengrijos tūkstantmečio minėjimą. Tai antras pagal dydį parlamento pastatas Europoje. Toliau stabtelime prie įspūdingų Operos teatro rūmų (uždaryti renovacijai), kuriuos puošia gausybė kompozitorių ir mūzų skulptūrų, tarp jų rasime F. Listo ir F. Erkelio skulptūras. Šiek tiek pasižvalgome po Andrassy gatvę su daugybe neorenesansinių pastatų. Šia gatve buvo sujungtas miesto centras su miesto parku. Galop keliaujame į Didvyrių aikštę, suprojektuotą tūkstantmečio proga. Dvi  kolonados, pristatančios 14 svarbiausių Vengrijos karalių, pusračiu gaubia centre suprojektuotą koloną su septynių Vengrijos vadų, atvedusių vengrų gentis į Dunojaus vidurupio lygumą, skulptūrine grupe ir virš jų iškilusia archangelo Gabrieliaus, laikančio kryžių ir karūną, figūra. Siūlome šalia aikštės aplankyti Vaizduojamosios dailės muziejų su itin turtinga meno kolekcija: pradedant nuo Egipto meno ir baigiant menu po 1800 m., tarp kurių Rafaelio, El Greco, Tulūzos-Lotreko, Šagalo, Velaskeso, Rembranto, Gojos, Mone, Sezano ir kt. dailininkų šedevrai. Nakvynė viešbutyje Budapešto centre.

4 diena. SECESINIS PAVELDAS  IR ŽYDŲ KVARTALAS BUDAPEŠTE

Pusryčiai. Dažnas Budapešto svečias lieka sužavėtas originalia XIX pab. – XX a. pr. architektūra, vadinama Szecesszió, liet. Secesija* (žr. paaiškinimą po dienos aprašymu). Ir nebūtinai turite būti meno žinovas, kad tai pastebėtumėte. Nors šio stiliaus pastatus ir sieja panašios formos ir jiems naudojamos statybinės medžiagos, bet raiška ganėtinai skirtinga: vienokius secesijos pastatus sutiksite Latvijoje, kitokius Belgijoje, dar kitokius Vengrijoje. Secesija bandyta sukurti visiškai naują, istorinių stilių nekopijuojantį stilių, išimtinai remiantis estetika ir kūrėjų įkvėpimu, taip pat į didįjį meną plačiai integruojant taikomąją-dekoratyvinę dailę. Vengrijoje šis stilius ėmė plisti miesto klestėjimo laikotarpiu (Austrijos-Vengrijos imperijos laikotarpiu), kai gyventojų skaičius patrigubėjo, pastatų skaičius išaugo dukart ir Budapeštas tapo metropoliu. Stiliaus pasireiškimui, be abejo, įtakos turėjo ir Vienos secesionistų judėjimas, kurį greitai perėmė vengrų menininkai. Svarbiausia šio laikotarpio figūra Vengrijoje – Ödön Lechner’is (1845–1914), dažnai vadinamas „Vengrijos Gaudi“. Savo suprojektuotus pastatus jis mėgo gausiai dekoruoti Zsolnay keraminėmis plytelėmis, įkvėptas senųjų vengrų ir tiurkų** liaudies meno. Kaip žinia, vengrų tauta atkeliavo iš rytų, o tai paaiškina jo polinkį kurti rytietiškos dvasios permelktus pastatus. Privačiu transportu vykstame į ekskursiją, aplankydami apie 10 gražiausių Secesijos pastatų Budapešte. Vienus apžiūrėsime iš išorės, kitus bus galimybė pamatyti ir iš vidaus. Ekskursiją ves profesionalus vietinis gidas. Taip pat nemažai įdomybių apie šį išskirtinį stilių suteiks Vengrijos Secesijos muziejus (A Magyar Szecesszió Háza), įsikūręs to paties stiliaus pastate ir eksponuojantis unikalią secesinių baldų, juvelyrikos, tapybos, stiklo ir keramikos darbų kolekciją. Po ekskursijos lankomės žydų kvartale. Sujungus Budą, Obudą ir Peštą XIX a. žydų populiacija itin išaugo (sudarė beveik 24 % visų gyventojų). Mieste veikė 125 sinagogos. Dėl to miestas vadintas „Žydų meka“ ar pajuokaujant „Judapeštu“. Šiuo metu Budapešte gyvena viena didžiausių Europoje žydų bendruomenių. Apžiūrime didžiausią Europoje žydų sinagogą, laikomą artimaisiais Rytais dvelkiančios maurų architektūros šedevru. Vakare pageidaujant bus siūloma apsilankyti terminėse pirtyse. Nakvynė viešbutyje Budapešto centre.

*Secesija vadinama meno kryptis, iki Pirmojo pasaulinio karo buvusi populiari visoje Europoje ir JAV. Iki tol architektūroje vyravo istorizmas, kuris reiškėsi kaip praeities meno stilių – baroko, klasicizmo, romanikos, bizantijos elementų pakartojimas. Būtent tam ir priešinantis atsirado „naujasis stilius“, kuriam būdingas išsilaisvinimas iš tiesių linijų ir kampų, akcentuojant lenktas natūralias gamtos linijas, gausi ornamentika, stilizuoti augalų – vešlios gėlių ir kt. augalų formos, veidai, ilgaplaukės merginos, paukščiai ir kt. motyvai, kaligrafiškumas, dažna asimetrinė kompozicija. Įvairiose šalyse šis stilius vadinamas nevienodai: Lietuvoje – modernas, Austrijoje, Vengrijoje – secesija, Vokietijoje – Jugendstil, Prancūzijoje – Art Nouveau, Italijoje – Style Liberty, Ispanijoje – modernismo, Gaudi stilius ir t.t.

** Tiurkai – Eurazijos tautų grupė.

5 diena. SENOSIOS VENGRIJOS SOSTINĖS – ESTERGOMAS IR VIŠEGRADAS BEI SENTENDRĖ

Pusryčiai. Kuriam laikui paliekame Budapeštą ir keliaujame Vengrijos šiaurėn, kur Dunojaus pakrantėje įsikūrusios dvi senosios šalies sostinės – Estergomas ir Višegradas. Pirmiausia lankome pirmąją sostinę – Estergomą. Čia 975 m. gimė pirmasis Vengrijos karalius, Šv. Steponas. Kaip sostinė miestas klestėjo iki mongolų įsiveržimo XIII a. vidurio. Toliau karališkasis sostas buvo perkeltas į Višegradą, Estergomo rūmus atiduodant arkivyskupui ir paverčiant jį religiniu centru, kokiu išliko iki šių dienų. Estergomo bazilika – didžiausia katalikų bažnyčia visoje Vengrijoje. Lankome šią klasicistinio stiliaus šventovę su kadais stovėjusios galingos pilies liekanomis – senąją gynybine siena ir bastionais. Toliau mūsų kelias vingiuoja į Višegradą, kuris šiek tiek trumpiau, maždaug apie 200 metų, buvo Vengrijos sostine ir svarbiu diplomatiniu centru. Savo aukso amžių miestas išgyveno karaliaus Matijo Korvino ir karalienės Beatričės valdymo laikais, kai vėlyvosios gotikos pilis buvo perstatyta į renesansinę. Teigiama, kad tai buvo pirmasis toks pilies perstatymas renesanso stiliumi XV a. Europoje už Italijos ribų. Pilis pasipuošė elegantiškomis statulomis, fontanais, sode sukurtos naujos terasos, koplyčiose panaudotas marmuras, atkeliavęs iš Kararos marmuro kasyklos Italijoje. Nuosmukio laikai atėjo su turkų invazija, o XVIII a. pilis galutinai sunaikinta habsburgų, kad nepriklausomybės kovotojai nepasinaudotų jos statiniais. Tik 1930 m., remiantis literatūriniais šaltiniais, buvo pradėti jos kasinėjimai, atrastos pilies liekanos ir ji atkurta. Lankome pilį. Grįždami į Budapeštą užsukame į jaukų Sentendrės (liet. „Šv. Andriaus“) miestelį. Nuo XX a. pr. čia telkiasi ištisos menininkų kartos, todėl čia rasime daug muziejų ir šiuolaikinio meno galerijų, liudijančių gilias vazduojamosios dailės tradicijas. Pasivaikštome po miestelį, stengdamiesi pajausti čia sklandančią menišką atmosferą, bandome pastebėti viduramžių pėdsakus mieste, pageidaujant paragaujame tradicinio vengriško „Langos“. Kelionė į Budapeštą. Nakvynė viešbutyje Budapešto centre.

6 diena. PANONHALMOS IR TIHANIO VIENUOLYNAI BEI BALATONO EŽERAS

Pusryčiai. Šią dieną skiriame įspūdingiems šalies vienuolynams ir Balatono ežerui. Iš pradžių keliaujame į Panonhalmos kaimą, kur jau visą tūkstantmetį veikia benediktinų vienuolynas. Šio ordino vienuolius iš Venecijos ir Prahos pasikvietė Princas Geza ir jo sūnus Steponas I, pirmasis Vengrijos karalius. Jų užduotis buvo atversti vengrus į katalikybę. Vienuolynas be pertrūkių veikė net ir tamsiausiais stalinizmo laikais. XIX a. pradžioje čia įkurta vidurinė mokykla, kurioje mokosi apie 300 moksleivių, laikoma viena geriausių šalyje. 1996 m. vienuolyno ansamblis įtrauktas į UNESCO kultūros ir paveldo sąrašą. Lankome ant aukštos kalvos tarp vienuolių vynuogynų boluojantį vienuolyno ansamblį. Susipažįstame su benediktinų vienuolių kasdienybe, apžiūrime vienuolyną, katedrą ir biblioteką. Tęsiame kelionę ir vykstame prie didžiausio ežero centrinėje Europoje – Balatono, dažnai vadinamo „Vengrijos jūra“. Jo seklius turkio spalvos vandenis gaubia kalvos, paplūdimiai, vynuogynai, vilos ir pilys bei giraitės su jaukiais takeliais ir vaizdingomis panoramomis. Lankome siauriausią Balatono vietą, kur beveik vienas su kitu susijungia abu jo krantai. Šion vieton įsirėžęs Tihanio pusiasalis susiaurina ežerą iki pusantro kilometro (plačiausia vieta – 14 km). Pusiasalis, nusėtas kalvelių su pelkėtomis pievomas, saugomas kaip gamtos reservatas. Tarsi karūna viršum jo iškyla devynis šimtmečius veikiantiis baroko stiliaus benediktinų bažnyčios ir vienuolyno ansamblis su buvusios tvirtovės griuvėsiais. Lankome vienuolyną, susipažįstame su jo istorija. Vykstame į nakvynės vietą. Nakvynė viešbutyje, miestelyje prie Balatono ežero.

7 diena. BADACSONY VYNO REGIONAS – SIUMEGO IR VESPRĖMO PILYS – BUDAPEŠTAS

Pusryčiai. Toliau keliaujame vakariniu Balatono krantu, grožėdamiesi ežero pakrantėmis, su šiuo metu kur ne kur pasirodančiais žydinčiais migdolais. Pirmoji mūsų stotelė – vienas iš šešių garsiausių baltojo vyno regionų Vengrijoje – Badacsony, įsikūręs unikalnių slėnyje prie bazaltinių kalnų. Vynuogės čia auginamos dar nuo viduramžių, o labiausiai paplitusi Olaszrizling rūšis. Juo vynas jaunesnis, juo vertingesnis ir skanesnis. Dalyvaujame 6 šio regiono vynų degustacijoje, pasivaikštome po vynuogynus. Sukdami link Budapešto, pakeliui dar aplankome  kiek atokiau nuo ežero įsikūrusius Sumego ir Vespremo miestelius su įspūdingomis pilimis ir jų liekanomis. Grįžtame į Budapeštą. Laisvas laikas. Nakvynė viešbutyje Budapešto centre.

8 diena. BUDAPEŠTAS – RYGA – VILNIUS

Pusryčiai. Skrydis Budapeštas – Ryga  – Vilnius.