Siūlome aplankyti „Lietuviškąją Mintaują“ (dab. Jelgavą), kur savo pėdsakus paliko mūsų inteligentija - J. Jablonskis, A. Smetona, T. Tumas-Vaižgantas ir kt., toliau Rygoje apsilankyti naujame Latvijos nacionalinės bibliotekos pastate, į kurią žmonės knygas iš senosios bibliotekos į naująją perkėlė gyva grandine, pasigrožėti Art Nouveau („Naujojo stiliaus“) pastatais ir interjerais, pristatomais Art Nouveau stiliaus muziejuje, įrengtame turtingo miestiečio bute bei susipažinti su atsinaujinusios Latvijos nacionalinės meno galerijos turtinga ekspozicija. Šeštadienio vakarą Jūsų lauks opera „Traviata“ Rygos nacionaliniame operos ir baleto teatre.

1 d. VILNIUS – JELGAVA (MINTAUJA) – RYGA

Vykstame į Rygą. Pakeliui lankome Jelgavą – lietuviškąją Mintaują*. Pirmosios didesnės lietuvių grupės Mintaujoje apsigyveno po 1794, 1831 ir 1863 metų sukilimų. XIX a. pab. jau ketvirtadalį miesto gyventojų sudarė lietuviai, veikė kelios lietuvių draugijos, chorai. Tuo metu Mintaujos gimnazijoje mokėsi daugiau lietuvių nei latvių. Tai sąlygojo Rusijos caro valdžios nurodymas uždaryti dalį Lietuvos mokyklų. 1889–1896 m. čia mokytojavo Jonas Jablonskis, mokė senųjų lotynų, graikų kalbų, apie jį spietėsi gausus inteligentų būrys. Tarp Mintaujos gimnazistų sutinkame daug žymių Lietuvos inteligentų: pirmajį Lietuvos prezidentą ir 1918 m. Vasario 16–osios Nepriklausomybės Akto signatarą A. Smetoną, taip pat kitą signatarą – dvasininką Vladą Mironą, dailininkus Petrą Kalpoką, Justiną Vienožinskį, dramaturgą Borisą Dauguvietį ir daug kitų. Kultūrinė programa Jelgavoje. Susipažįstame su viena svarbiausių Lietuvos ir Latvijos garsių visuomenės veikėjų ir politikų mokslo kalvių – buv. Mintaujos gimnazija (iš išorės). Toliau ekskursiją tęsiame saloje tarp Driksos ir Lielupės, kur stovi puošnūs Jelgavos rūmai (iš išorės) – didžiausi barokinio stiliaus rūmai Baltijos šalyse. Juos suprojektavo žymusis italų architektas F. B. Rastrelli, kuris taip pat yra ir Rundalės rūmų, Peterhofo ir Žiemos rūmų (Sankt Peterburge) autorius. Šiuo metu čia veikia Latvijos žemės ūkio universitetas. Baigdami kultūrinę programą dar aplankome seniausią Jelgavos miesto dalį su išlikusiais senoviniais XVIII – XIX a. mediniais nameliais.

Tęsiame kelionę į Rygą. Atvykę lankome naująją Nacionalinę Latvijos biblioteką, dar kitaip vadinamą „Šviesos pilimi“ (latv. Gaismas Pils). Diskusijos apie erdvesnės bibliotekos būtinumą prasidėjo dar 1928 m., tačiau naujasios bibliotekos pastatas kairiajame Dauguvos krante atsirado tik 2014 m. – Rygos paskelbimo Europos kultūros sostine metais. Knygos iš senojo į naująjį pastatą simboliškai buvo perneštos gyva žmonių grandine. Ekskursija po biblioteką. Toliau vykstame į viešbutį vėlyviems pietums (17.00 val.) ir pasiruošimui į spektaklį.

19.00  val. opera „Traviata“ Rygos nacionaliniame operos ir baleto teatre.

Nakvynė viešbutyje Rygoje.

2 d. RYGA – VILNIUS

Pusryčiai. Pradedame pažintį su Rygos Art Nouveau** (Jugentstil) architektūra, dėl kurios ji dažnai gretinama su Viena, Sankt Peterburgu ar Barselona. XIX pab. – XX a. pr. – tai laikotarpis, kuomet pasaulyje plito Art Nouveau stilius, o Rygoje jis sutapo su precedento neturinčiu miesto finansiniu ir demografiniu bumu. 1857 – 1914 m. Rygos gyventojų skaičius išaugo beveik dvigubai. Savo ruožtu Rygos buržuazija visus turtus nukreipė į ekstravagantiškų apartamentų statybą, kuriuos tuo metu projektavo vietiniai architektai, daugiausia baigę Rygos techninį universitetą ir perėmę žymiausias to meto Europos architektūrinio judėjimo – Art Nouveau – madas. Šiuo laikotarpiu buvo pastatyta apie 800 Art Nouveau stiliaus pastatų, kurie daugiausia šiandien telkiasi Rygos centrinėje ir nedidelėje senamiesčio dalyse.

Kultūrinė programa Rygoje. Lankome Art Nouveau muziejų – vienintelį šio stiliaus architektūros muziejų Baltijos šalyse, atveriantį duris į XX a. Art Nouveau stiliaus turtingo miestiečio butą. Čia pamatysime gėlių raštais dekoruotą to meto svetainę, kur šeimininkas priimdavo svečius, gurkšnodavo arbatą, aptarinėdavo naujausius operos pastatymus, politines naujienas ar Paryžiaus mados tendencijas, taip pat išvysime to meto valgomąjį, apstatytą elegantiškais baldais pagal XX a. Europoje vyraujančias interjero madas, užsuksime į virtuvę ir kitus kambarius.

Toliau ekskursiją tęsiame Rygos senamiestyje (UNESCO objektas). Grožėdamiesi įspūdinįgais Art Nouveau architektūros pastatais Albertos, Strielnieku, Elizabetes ir kt. gatvėse, pasiekiame vieną įspūdingiausių istorizmo stiliaus statinių Rygos bulvarų žiede – Nacionalinį Latvijos dailės muziejų. Čia pristatomos Latvijos tapybos, grafikos ir skulptūros kolekcijos nuo XVIII a. pab., XVIII - XX a. rusų vaizduojamosios dailės, porceliano dirbiniai, XVI - XX a. ikonos ir kt. meno kūriniai. Tai pirmasis muziejaus reikmėms iškilęs pastatas Baltijos šalyse. Susipažįstame su muziejaus ekspozicija.

Pietūs.

Po pietų dar pasivaikštome po senamiestį.

Kelionė per Latviją, Lietuvą. Iki 22.00 val. grįžtame į Vilnių.

Programoje panaudotų nuotraukų šaltiniai: commons.wikimedia.org, wikipedia.org .  

*Mintauja (latv. Mītava, vok. Mitau) – taip iki 1917 m. lietuviai vadino dabartinį Jelgavos miestą Latvijoje. XIX a. pab. ketvirtadalį Mintaujos miesto gyventojų sudarė lietuviai.
** Art Nouveau (pranc. „naujasis menas“) vadinama meno kryptis, iki Pirmojo pasaulinio karo buvusi populiari visoje Europoje ir JAV. Iki tol architektūroje vyravo istorizmas, kuris reiškėsi kaip praeities meno stilių – baroko, klasicizmo, romanikos, bizantijos elementų pakartojimas. Būtent tam ir priešinantis atsirado „naujasis stilius“, kuriam būdingas išsilaivinimas iš tiesių linijų ir kampų, akcentuojant lenktas natūralias gamtos linijas, gausi ornamentika, stilizuoti augalų – vešlios gėlių ir kt. augalų formos, veidai, ilgaplaukės merginos, paukščiai ir kt. motyvai, kaligrafiškumas, dažna asimetrinė kompozicija. Įvairiose šalyse šis stilius vadinamas nevienodai: Lietuvoje – modernas, Austrijoje – secesija, Vokietijoje – Jugendstil, Prancūzijoje – Art Nouveau, Italijoje – Style Liberty, Ispanijoje – modernismo, Gaudi stilius ir t.t.

Kaina
:
98 Eur
Įskaičiuota
:
kelionė patogiu autobusu, nakvynė 3*** viešbutyje su pusryčiais, kelionės vadovės-gidės paslaugos, kelionės programos ir dokumentų parengimas.
Neįskaičiuota
:
medicininių išlaidų draudimas, bilietai į operą „Traviata“ – nuo 5 iki 33 Eur (priklausomai nuo pasirinktos vietos), bilietai į kitus lankomus objektus pagal programą, maitinimas.
Išvykimas
:
08.30 val. Vilnius, automobilių stovėjimo aikštelė Upės g. prie Forum Palace (prie Neries)
Grįžimas
:
~22.00 val. Vilnius, automobilių stovėjimo aikštelė Upės g. prie Forum Palace (prie Neries)
Data
:
2019 m. vasario 9 - 10 d. (2 d.)