1 diena. VILNIUS – LVOVAS – VOLUINĖS VLADIMIRAS – ZIMNĖ – LUCKAS

06.15 - 07.30 val. skrydis Vilnius – Lvovas. Atvykę į Lvovą užsakytu autobusu vykstame link Voluinės istorinio regiono.  

Istorinė Voluinės žemė LDK priklausė nuo XIV a. vid. iki iki Liublino unijos (1569 m.), o ATR padalijimų metu atiteko Rusijai. Tai itin turtingas derlingų žemių kraštas, kartais įvardijamas „aruodu“. Voluinės žemės buvo geidžiamos tiek valdovų, tiek didikų ir bajorų. Čia telkėsi valdovo žemės, kūrėsi privatūs didikų (Radvilų, Chodkevičių, Ostrogiškių, Vyšnioveckių, Sanguškų ir kt.) miestai su pilimis, prabangiomis rezidencijomis, buvo steigiami ir statomi didingi vienuolynai, todėl šiandien Voluinė itin turtinga savo istoriniu paveldu.

Apie 12.00 pasiekiame pasiekiame Voluinės Vladimirą – vieną seniausių Kijevo Rusios miestų (įkurtas X a.), vėliau Voluinės kunigaikštijos sostinę (iki 1427 – ųjų metų). Lankomės nacionaliniame istoriniame-kultūriniame parke „Senasis Volodymyras“, kuriame matysime miesto įtvirtinimų likučius, sakralinius pastatus. Lankome Švč. Dievo Motinos Ėmimo į dangų soborą (XII, XVIII, XIX a.), kuris liudija kitados Voluinės Vladimirą buvus galingu ne tik politiniu, bet ir religiniu centru. Šiame sobore buvo laidojami Voluinės kunigaikščiai. Laikantis tradicijos, šalia soboro buvo palaidotas Lietuvos karaliaus Mindaugo sūnus, stačiatikis Vaišelga.

Toliau vykstame į Zimnės vietovę. Zimnė – pagal legendą Voluinės Vladimiro kunigaikščių žiemos rezidencija. Šiandien čia išlikęs didingas XV a. pab. kunigaikščių Čartoryskių (Gediminaičių) funduotas stačiatikių įtvirtintas vienuolynas-pilis. Vienuolės vedini lankome vienuolyną, cerkvę, kur saugomas stebuklingas Dievo motinos atvaizdas. Negausūs pietūs grupei vienuolyno valgykloje, po kurių vykstame į Lucką.

Luckas - vienas seniausių Ukrainos miestų, Voluinės sostinė (LDK Vytauto sprendimu nuo 1427 m.), Voluinės vaivadijos administracinis centras, Voluinės vyskupijos centras. Trumpa ekskursija-pasivaikščiojimas po Lucko senąją miesto dalį. Lankome pilį, kuri dar vadinama čia rezidavusio ir mūrinę pilį pastačiusio Gedimino sūnaus Liubarto vardu. Tai pagrindinė Vytauto pilis Voluinėje, kurioje vyko Lucko suvažiavimas (1429) ir buvo priimtas sprendimas dėl Vytauto karūnavimo. Vakarienė restorane „Korona Vitovta“ – grupei pageidaujant (restoranas pilies papėdėje, čia pietauja visi garbingiausi Lucke apsilankę svečiai. Pietų kaina apie 10-12 eurų).

Nakvynė viešbutyje Lucko miesto centre.

2 diena. LUCKAS – KREMENECIS – POČAJIVO LAURA – VYŠNIVECAS – ZBARAŽAS – TERNOPILIS

Po pusryčių išvykstame ir keliaujame per Voluinę palaipsniui besileisdami į pietus, kol pasiekiame Kremenecį.

Kremenecis – svarbus politinis, administracinis, kultūrinis Voluinės centras, viduramžiais vienas didžiausių Voluinės miestų. Svarbiausias LDK istorijos liudininkas čia – virš miesto ant galingos kalvos stūksantys, legendomis apipinti pilies griuvėsiai (XIV a. II p., XVI a.). Įtvirtinimų kalvoje būta nuo XI-XII a. Mūrinė pilis čia pastatyta XIV a. II p., matyt, Liubarto Gediminaičio ar Vytauto valdymo metu. Šioje pilyje net devynerius metus LDK Didysis kunigaikštis Vytautas kalino savo maištingąjį pusbrolį Švitrigailą. XVI a. LDK valdovas ir Lenkijos karalius Žygimantas Senasis Kremenecį su apylinkėmis ir pilimi padovanojo savo žmonai Bonai Sforcai. Autobusu kylame į kalną ir gėrimės atsiveriančiomis nuostabiomis panoramomis. Mieste lankome didingą barokinį buvusios jėzuitai kolegijos pastatų kompleksą ir jo puošmeną Šv. Ignaco Lojolos ir Šv. Stanislovo Kostkos bažnyčią (XVIII a.), šiandien veikiančią kaip graikų apeigų katalikų (unitų) šventovę.

Po maždaug pusvalandžio pasiekiame Počajivo Laurą. Tai didingas stačiatikių vienuolyno ansamblis ir veikiantis vienuolynas, pastatytas ant 60 m aukščio kalvos Počajivo vietovėje. Dabar tai didžiausias, puošniausias piligrimystės centras Voluinėje, viena švenčiausių vietų stačiatikiams Vakarų Ukrainoje. Ekskursiją veda vietos vienuolis. Rekomenduojame grupinius pietus vienuolyno valgykloje.

Neilgai pavažiavus pasiekiame Vyšnivecą. Vyšnivecas – Gediminaičių kilmės LDK, ATR kunigaikščių magnatų Vyšnioveckių giminės tėvonija. Kaributaičiams, vėliau pagal valdytą Vyšnivą pasivadinusiems Vyšnioveckiais, miestas priklausė XIV a. pab. – XVIII a. I p. Lankome pilies, rūmų ir dvaro sodybos kompleksą, medinę Šv. Kryžiaus Išaukštinimo cerkvę (Vozniesienskaja) (1530, 1872, 1989) – buvusią ansamblio cerkvę, Višnioveckių laidojimo vietą.

Dar kiek pavažiavę stojame Zbaraže – dar viename privačiame kunigaikščių Zabaražskių (Gediminaičių) mieste. Čia lankome Zabaražskių pilį (XVII a. pr.). Palazzo in fortezza tipo pilis buvo pastatyta  pagal garsaus italų architekto Vincenzo Scamozzi projektą.

Vakare apie 20.00 atvykstame į Ternopilį ir apsistojame viešbutyje miesto centre.

3 diena. TERNOPILIS – ZOLOČIVAS – PIDGIRCAI – OLESKAS – LVOVAS

Po pusryčių išvykstame į Zoločivą. Visai netoli Lvovo esančios Zoločivo, Pidgircų, Olesko, trys viena nuo kitos nedaug nutolę pilys, turistiniuose maršrutuose kartais skambiai pavadinamos Zolota Pidkova - „auksine pasaga“. Tai miestai su turtinga istorija, valdyti garsiausių LDK ir Lenkijos giminių, ypatingą reikšmę įgiję XVII a., kuomet iš juos valdžiusios Sobieskių giminės Lietuvos didžiuoju kunigaikščiu ir Lenkijos karaliumi buvo išrinktas Jonas Sobieskis.

„Auksinę pasagą“ lankyti pradedame nuo Zoločivo. Zoločivas kitados buvo privatus miestas, kurio savininkai daug kartų keitėsi (1740-1772 m. miestas priklausė Radviloms). Garsiausi savininkai – Sobieskiai. Lankome karališkąją – Sobieskių pilį (XVII a. I p.). Karalius ir Ldk Jonas Sobieskis šioje pilyje įsirengė savo rytinę rezidenciją. Pilis įvardijama kaip itin retas fortifikacinės architektūros paminklas Europoje, mat visiškai išlaikė savo pirminį palazzo in forteca vaizdą ir architektūrą.

Toliau kelias veda per Pidgircus. Pidgircų pilis (XVII a. I p., XVIII a.) – tai vienas gražiausių Europoje bastioninių įtvirtinimų ir renesansinių-barokinių rūmų derinio pavyzdys, savo laiku pilis vadinta netgi Podolės Versaliu. 1865-1939 m. pilis ir čia sukaupti pasakiški turtai priklausė kunigaikščiams Sanguškoms (Gediminaičiams). Tai viena paskutiniųjų ir svarbiausių rezidencijų, priklausiusių Sanguškuškoms – iki šiol išlikusiai Gediminaičių dinastijos atšakai.

Apie pietus pasiekiame Oleską – miestelį Voluinės ir Haličo pasienyje. Olesko Haličo-Voluinės kunigaikščių pilis (XIV-XVII a.), XIV a. vid. priklausiusi Gedimino sūnui kunigaikščiui Liubartui, XV a. I p. – Švitrigailai. Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Jono Sobieskio gimtoji pilis.

Pietaujame/vakarieniaujame Olesko pilies rūsiuose-menėse. Pageidaujant, grupei bus užsakyti pietūs su vietoje gamintų užpiltinių degustacija, meniu suderinsime pieš kelionę.

Vakarop pasiekiamie Lvovą, apsistojame viešbutyje miesto centre. Laisvas laikas vakariniame Lvovo senamiestyje.

4 diena. LVOVAS

Po pusryčių apie 9.00 ar 10.00 leidžiamės į maždaug 3 val. apžvalginę ekskursiją-pasivaikščiojimą po senąjį Lvovą – vieną iš gražiausių ir geriausiai suplanuotų Europos miestų, nuostabų kultūros centrą. Miesto istorinė dalis įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Ekskursijos-pasivaikščiojimo metu aplankysime gražiausias senamiesčio erdves ir pastatus – siauras gatveles ir didingas aikštes, armėnų kvartalą ir bažnyčią, rusinų, žydų ir katalikų miesto dalis, rotušę, Lotynų katedrą, stačiatikių soborą, dominikonų, jėzuitų, bernardinų vienuolynų ir bažnyčių ansamblius, didingąjį Operos teatro pastatą, senųjų gynybinių įrenginių likučius ir kt.

Lvovas garsėja įvairiausiomis tematinėmis kavinukėmis ir užeigomis, restoranais (pvz. Kopalnia kavy – „Kavos kasykla“, Pjana vyšnia – „Apgirtusi vyšnia“), kur taip pat būtinai užsuksime. Apsilankysime sendaikčių ir suvenyrų turgelyje.

Pertrauka pietums. Laisvas laikas. Po pietų pasirinktinai su grupe ar individuliai galime:
    • arba skirti laisvą laiką tolimesniam savarankiškam miesto pažinimui (su rekomendacijomis kokiuose muziejuose, lankytinose vietose, kavinėse ir baruose verta apsilankyti);
    • arba kartu lankome Aukštutinės pilies kalną ir Liublino 400 –ųjų metinių paminklą-pilkapį;
    • arba kartu lankome Lyčiakovo kapines – Lvovo „Per Lašezas“. Tai vienos iš didžiausių ir įspūdingiausių senųjų kapinių Europoje, kuriose „guli“ visa XIX-XX a. Vakarų Ukrainos tragiška istorija.
    • norintys vakare gali apsilankyti įspūdingajame Operos teatre. Artėjant kelionės laikui bus žinomas repertuaras ir kelionės dalyviai bus informuoti apie konkretų spektaklį bei bilietų kainas. Bilietų kainos svyruoja tarp 3-15 eurų. Informavus apie pageidavimą lankytis teatre, iš anksto parūpinsime bilietais;
    • arba visų aukščiau išvardintų variantų kombinacijos bei vakarinis Lvovas.

5 diena. LVOVAS – VILNIUS

Anksti ryte užsakytu autobusu išvykstame į oro uostą. 08.05 – 09.20 val. skrydis Lvovas – Vilnius. 08.05 val. grįžtame į Vilnių. 

Programą parengė VU istorijos fakulteto dėstytoja Dalia Vitkauskaitė

Nuotraukų šaltiniai: Igno Petraičio nuotraukos, commons.wikimedia.org, reddit.com

Kaina
:
312 Eur + skrydis 141 Eur
Įskaičiuota
:
4 nakvynės 3*** viešbučiuose Ukrainoje dviviečiuose kambariuose su patogumais ir pusryčiais, turisto mokestis už 4 naktis viešbučiuose, pervežimas oro uostas-viešbutis-oro uostas, privatus transportas grupei kelionės metu pagal programą, gidės-vadovės paslaugos, kelionės programos ir dokumentų parengimas
Neįskaičiuota
:
tiesioginių skrydžių bilietai Vilnius – Lvovas ir Lvovas – Vilnius (141 Eur su bagažu, kurio matmenys 40 x 30 x 20 cm), registruotas bagažas, medicininių išlaidų draudimas, bilietai į lankomus objektus ir spektaklį – jeigu pageidausite apsilankyti, maitinimas (išskyrus pusryčius), asmeninės išlaidos
Išvykimas
:
2019 m. birželio 26 d.
Grįžimas
:
2019 m. birželio 30 d.
Data
:
2019 m. birželio 26 - 30 d. (5 d.)