„APIJA“

Vieną seniausių pasaulio kelių – Via Appia („Apijaus kelią“) – nutiesė senovės romėnai, juo vykę į karo žygius. Vėliau šį akmenimis grįstą kelią pamėgo piligrimai, meldęsi pakelės katakombose, juo žavėjosi romantikai, vaikštinėję čia ankstyvą rytą ar šviečiant mėnesienai – tai vaizduojama daugybėje paveikslų. Nuo jo kilo posakis Via Appia – regina longarum viarum („Apijaus kelias – ilgų kelių karalienė“). Iš čia ir „Apija“ – įvairių prasmių, kontekstų, istorinių linijų ir posūkių kelias, kurį stengsimės atskleisti savo kelionėse.

VIZIJA

Kultūrinių iniciatyvų UAB „Apija“ tikslas – kultūrinio turizmo propagavimas ir vystymas, siūlant autorinius, savo turiniu išsiskiriančius maršrutus, plačiai įtraukiant į juos kultūros paveldą bei derinant su įvairiais kultūros renginiais – koncertais, spektakliais, festivaliais ir pan. Numatomos kryptys – Lietuva, Europa ir tolimos pasaulio šalys, iš jų itin daug dėmesio skiriant kelionėms po Lietuvą.

Savo veikloje esame suplanavę naujovių. Viena jų – teminio turizmo plėtojimas. Įdomus maršrutas – tai ne vien gražių vietų mozaika. Dažnai vietą „prakalbinti“ padeda tema. Ją plėtodami bandysime įtraukti ir nepopuliarius objektus – nykstančius dvarus, rašytojų ar dailinininkų įkvėpimų vietas, industrinį paveldą, archeologines vietoves ir pan. Teminėmis kelionėmis skatinsime kitokiu rakursu pažvelgti į mums, regis, jau gerai pažįstamas vietas. Na, o šiam tikslui pasitelksime geriausius savo srities specialistus – istorikus, menotyrininkus, gamtininkus ir, be abejo, vietos bendruomenes.

Be teminių dar esame numatę ornitologinių – paukščių pažinimo ir stebėjimo – kelionių. Lietuvoje gyvena beveik 400 įvairiausių rūšių paukščių. Nemažai čia perinčių paukščių Europos šalyse jau nebesutiksite dėl sparčios urbanizacijos, intensyvaus žemės ūkio vystymo. Pavyzdžiui, pilkosios gervės trimitų nebegirdėsite Ispanijoje, Vengrijoje, Čekijoje, Italijoje ar Bulgarijoje, kur jos anksčiau perėjo, bet dabar jau išnykusios.

ĮKŪRĖJA

Kultūrinių iniciatyvų UAB „Apija“ – naujas kelionių organizatorius Lietuvoje, bet anaiptol ne naujas šioje srityje. Jos įkūrėja, daugelio kelionių programų ir maršrutų bei šių tekstų autorė esu aš, Donata Žebelytė-Petraitienė.

Kelionės – sena mano aistra. Esu aplankiusi nemažai Europos šalių ir daug vietovių Lietuvoje. Didelė dalis kelionių įveikta dviračiu – tai šimtai kilometrų įvairiausių kelių ir keliukų, su atmintyje išlikusiais vaizdais, žmonėmis ir jų istorijomis, planuotais ir neplanuotais maršruto vingiais. Nesvarbu, ar tai būtų kelionė savam krašte, ar Apeninų kalnais, kiekviena jų – įdomus vietovės, o kartu ir savęs, pažinimas.

***

2006 – 2010 m. studijavau Kauno Vytauto Didžiojo universitete menotyrą. Toliau studijas tęsiau Vilniaus universitete – Paveldosaugos magistrantūroje. Labiausiai dominančios temos – aikščių architektūra, Mažosios Lietuvos industrinis paveldas, vietovės „biografija“, XX a. architektūra ir dailė, Art Nouveau paveldas.

Dar studijuodama Vilniaus universitete pradėjau dirbti Kultūrinių iniciatyvų UAB „Ancilius“ – vienoje seniausių, dar 1990 m. Švietimo ir mokslo ministerijos įkurtoje (vėliau privatizuotoje) kelionių organizavimo įmonių Lietuvoje. Šešerius metus organizavau ir kuravau keliones po Lietuvą, įvairias Europos ir tolimas pasaulio šalis – Japoniją, Kiniją, Pietų Korėją, Kolumbiją, Kubą, Meksiką, Gvatemalą, Vietnamą, Kambodžą, Tailandą, Šri Lanką ir kt.

2014 m. vėl atradau seną pomėgį – paukščių stebėjimą, kurį sužadino dovana – Lietuvos paukščių pažinimo vadovas. Nuo 2015 m. esu Lietuvos ornitologų draugijos narė. Gamtoje patirtais įspūdžiais retkarčiais pasidalinu savo tinklapyje snapas.lt .