Apie kelionę trumpai
 • Kelionės data :
  2024 m. liepos 23 - 25 (Antradienis - Ketvirtadienis, 3 d.)
 • Kaina :
  245 Eur
 • Neįskaičiuota :
  bilietai į lankomus objektus
 • Grupės dydis :
  iki 30 žmonių
 • Transportas :
  kelionė autobusu
 • Išvykimo vieta :
  iš Vilniaus

1 diena. VILNIUS – LIEPOJA – DURBĖ – VETSPILIS

Išvykstame iš Lietuvos. Kelionė į Latviją.

Atvykstame į Liepoją – trečią pagal dydį šalies miestą, įsikūrusį tarp Baltijos jūros ir Liepojos ežero. Miestas ypač suklestėjo XVII a. gavęs miesto teises. XIX a. pab. Liepoja tapo pirmuoju miestu Baltijos šalyse, kur pradėjo kursuoti moderniausia to laikotarpio transporto priemonė – elektrinis tramvajus. XX a. prad. – tai didelis pramonės centras, su moderniu neužšąlančiu uostu, laivų statykla, geležinkeliu. Beje, kaip ir Kaunas, vienu metu turėjo imtis laikinosios sostinės vaidmens, o vyriausybei teko dirbti Liepojos uoste stovėjusiame garlaivyje. Šiuo metu Liepoja neretai tituluojama muzikos miestu dėl ilgamečių muzikos tradicijų. 2015 m. Liepojoje įsikūrė pasaulinio lygio akustinė koncertų salė „Didysis gintaras“. Apžvalginė ekskursija: barokinė Šv. Trejybės katedra ir Liepojos panorama nuo jos bokšto, seniausia Liepojoje - Šv. Onos bažnyčia, įdomūs medinės architektūros pastatai, Rožių bulvaras, Latvijos muzikantų šlovės alėja, Petro turgaus paviljonas, naujoji koncentų salė „Didysis gintaras“. Būtinai skiriame laiko Art Nouveau paveldui. Iš viso šiame mieste išlikę net 70 šio stiliaus pastatų ir tai antras miestas po Rygos pagal Art Nouveau architektūros pastatų susitelkimą Latvijoje. Taip pat prisimename ir aplankome vietas, susijusias su Lietuvos istorija: stabtelime prie Liepojos gimnazijos – čia spaudos draudimo laikotarpiu mokėsi daug žymių lietuvių (J. Biliūnas, A. Vienuolis, B. Dvarionas, A. Stulginskis, S. Narutavičius, J. Tūbelis ir kt.), pasivaikštome jaukia uosto promenada – XX a. prad. iš Liepojos į JAV vildamiesi geresnio gyvenimo kasmet išplaukdavo daugybė lietuvių.

Karuosta – vos už kelių kilometrų nuo Liepojos įsikūręs buv. karinis Liepojos uostas su savo infrastruktūra: elektrine, vandentiekio stotimi, bažnyčia ir mokykla. Sovietmečiu tai buvo uždara teritorija, į kurią negalėjo patekti net gyventojai iš Liepojos. Ekskursija po didžiausią istorinę karinę teritoriją Baltijos šalyse.

Pakeliui į Ventspilį, stabtelime Durbėje. 1260 m. liepą prie Durbės ežero žemaičių kariuomenė sutriuškino Vokiečių ordiną. Tai buvo didžiausias XIII ir XIV a. lietuvių laimėjimas per karus su vokiečių ordinu. Užlipame ant Durbės piliakalnio, apžiūrime išlikusius Vokiečių ordino pilies griuvėsius, taip pat paminklinį akmenį žemaičių pergalei prieš kryžiuočius pažymėti, pasigrožime Durbės kraštovaizdžiu.

Vakare atvykstame į viešbutį Ventspilyje. Nakvynė.

2 diena. VENTSPILIS – IRBENĖS RADIOTELESKOPAS – KOLKOS RAGAS – VENTSPILIS

Pusryčiai viešbutyje.

Pradedame pažintį su Ventspiliu, išaugusiu prie XIII a. pastatytos Livonijos ordino pilies. Kadaise vietovė garsėjo kaip svarbus Hanzos prekybos kelio miestas ir laivų statybos centras. Lankome pilį, kurioje susipažįstame ne tik miesto, pilies, bet ir viso krašto istorija, pasivaikštome po Ostgalą – jaukų uosto kvartalą su akmenimis grįstomis gatvelėmis ir autentiškais XIX a. mediniais namais su langinėmis, užsukame į turgaus ir rotušės aikštes, praeiname pietiniu molu, kurio gale stovi įplaukiančius laivus pasitinkantis švyturys.

Irbenė. Pakeliui į Kolkos ragą – labiausiai į šiaurės vakarus nutolusį Latvijos tašką – sustojame Irbenės radioastronomijos centre, įsikūrusiame įspūdingo dydžio radioteleskopo statinyje. Šaltojo karo metu tai buvo slaptas objektas, kurį sovietų valdžia naudojo NATO šalių radijo signalų perėmimui ir telefono pokalbių šnipinėjimui. Dabar čia Latvijos mokslininkai tiria žvaigždes ir visatos garsus. Užlipame į teleskopų aukštesniuose aukštuose įrengtas lauko platformas ir  pasigrožime puikia panorama virš Kuržemės miškų, pasivaikštome požeminiu tuneliu, jungiančiu didžiausią radioteleskopą su techniniu centru.  

Pasiekiame vaizdingąjį Kolkos ragą, kur susiduria net spalviškai skirtingos Baltijos jūros ir Rygos įlankos vandenų bangos. Teigiama, kad pats kyšulio regionas labai pavojingas laivybai, mat čia jūra labai sekli, kai kur neviršija 2 metrų. Tai patvirtina daugybė nuskendusių laivų šiame regione. Patirties turintys valčių vairininkai bent kartą gyvenime išsikelia sau tikslą nuplaukti iki Kolkos švyturio, tačiau plaukimui tinkamas laikas yra tik 40 dienų per metus... Grožimės laukine gamta.

Vakare grįžtame į Ventspilį. Nakvynė.

3 diena. VENTSPILIS – ĖDUOLĖS PILIS – KULDYGA – VILNIUS

Pusryčiai.

Keliaujame prie Ėduolės ežero, kur dunkso neogotikinė Ėduolės pilis. Ši ilgą laiką baronams priklausiusi pilis iš tiesų buvo pastatyta XIII a. Piltenės vyskupui. Metams bėgant, vyko įvairūs pasikeitimai: ji buvo paaukštinta, perstatyta, kol galiausiai virto vienu pirmųjų neogotikos stiliaus paminklų Kuržemės regione. Lankome Baltąją, Raudonąją ir Žaliąją sales, biblioteką, apvalų bokšto kambarį, vaikų žaidimų kambarį, jaukų parką.

Išvykstame į Kuldygą. Viduramžiais čia stovėjo Vokiečių ordino pilis, miestelis priklausė Hanzos sąjungai, o XVI a. pab. - XVII a. buvo tapęs Kuršo hercogystės sostine. Šiandien Kuldiga – vienas gražiausių Latvijos miestelių, kurio išplanavimas siekia XIII a., o siauros gatvelės apstatytos XVII–XIX a. pastatais. 2023 m. Kuldygos senamiestis (kartu su Kauno modernizmo pastatais) buvo įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Dažną Latvijos turistinį atviruką puošiantis vietovė šio pripažinimo sulaukė tik po 20 metų dėka nuoseklaus jo architektūrinę vertę suvokiančių gyventojų darbo. Per šį laikotarpį Kuldygoje buvo įsteigtas restauravimo centras, kur kiekvienas turi galimybę išmokti restauruoti medinius langus, duris ir pan.  Teigiama, kad Kuldygos senamiestyje neaptiksite nė vieno plastikinio lango, kiekviename pastate yra restauruotos medinės durys, regėsite tik čerpinius stogus ir pan. Be senamiesčio, miestelis dar garsėja plačiausiu Europoje kriokliu Ventos upėje. Paklaidžiojame siaurutėmis senamiesčio gatvelėmis, gėrėdamiesi autentiškais pastatais, lankomės mažytėse pirklių ir menininkų krautuvėlėse, grožimės Ventos kriokliais, pasivaikštome judriąja Liepojos gatve.

Vakare grįžtame į Vilnių.

Programą parengė: D. Žebelytė-Petraitienė
Nuotraukų šaltiniai: liepaja.travel, liepaja.lv, dienvidkurzeme.travel, visitkuldiga.com, visitventspils.com, wikipedia.org, latvia.travel