RENESANSO NEŠĖJA - KOTRYNA JOGAILAITĖ (kelionė Kotrynos Jogailaitės keliais Švedijoje) (2)
- Kelionės data : 2025 m. birželio 18 - 24 (Trečiadienis - Antradienis, 7 d.)
- Kaina : 895 Eur
- Grupės dydis : iki 28 žmonių
- Transportas : kelionė autobusu
- Išvykimo vieta :
iš Vilniaus - Išvykimo vieta :
nakvynės keturvietėse kelto kajutėse be lango su pusryčiais, 4 nakvynės dviviečiuose kambariuose su pusryčiais 3 žvaigždučių viešbučiuose Švedijoje, teminės kelionės programos sudarymas ir dokumentų parengimas
maitinimas
1 diena. VILNIUS – KLAIPĖDA (KELTAS)
Išvykstame iš Vilniaus. Kelionė į Klaipėdos uostą. Vakare (21.00 val) išplaukimas į Karlshamną. Nakvynė kelto kajutėse.
2 diena. KARLSHAMNAS – KALMARAS – NORKOPINGAS
Pusryčiai kelte. Ryte atplaukiame į Karlshamną. Vykstame į Kalmarą – strategiškai svarbų Švedijos miestą prie anuometinės sienos su Danija. Siekiant apsaugoti prekybą nuo piratų ir kitų priešų, dar XII a. šiame mieste ėmė kilti galingi gynybiniai įrenginiai, o XIII a. – ir karališkoji tvirtovė su apvaliais bokštais kiekviename kampe ir kvadratiniu bokštu, nukreiptu į miestą. Tai viena svarbiausių pilių Švedijos istorijoje, nes būtent čia XIV a. tarp trijų Skandinavijos karalysčių (Norvegijos, Švedijos, Danijos) sudaryta garsioji Kalmaro unija. Pilis taip pat įdomi kaip vienas iš Kotrynos Jogailaitės kultūrinio indėlio į Švedijos architektūrą pavyzdys. Jos valdymo metu, sekant naujomis renesanso tendencijomis, perstatyta daug šalies pilių, tarp jų ir Kalmaro, kurioje ji ne kartą lankėsi. Kaip teigia istorikas A. Hahras, nors šis reiškinys neminimas istorijos vadovėliuose, Kotrynos kontaktai ir ryšiai su Šiaurės Italija ir Lenkija sukėlė „meno revoliuciją“. Lankome ištaigingą pilį su išlikusia koplyčia, valgomuoju, pokylių sale, karaliaus priėmimų sale, kurioje išsaugotas įspūdingas lubų dekoras - vienas geriausiai išlikusių XVI a. pavyzdžių Šiaurės šalyse. Vienoje iš salių išvysime Kotrynos biografijos pristatymą bei jos medaliono kopiją. Kelionė Stokholmo kryptimi. Nakvynė viešbutyje.
3 diena. NORKOPINGAS – GRIPSHOLMAS – STRANGNESAS – UPSALA
Pusryčiai viešbutyje. Keliaujame į Gripsholmą, svarbų miestą Lietuvos istorijai. Gripsholmo pilyje pasaulį išvydo būsimasis Lenkijos karalius ir Lietuvos didysis kunigaikštis Zigmantas Vaza. Gimė jaunasis Zigmantas nelaisvėje, tuo metu jo tėvams – Jonui Vazai ir Kotrynai Jogailaitei – kalint šioje tvirtovėje. Pilies salėse turėsime galimybę susipažinti su seniausia pasaulyje portretų kolekcija, išvysti vieną geriausiai išlikusių XVIII a. rūmų teatrų Europoje ir, žinoma, apsilankyti patalpoje, kurioje ketverius metus kalėjo Kotryna su šeima (dab. hercogo Karlo salė), taip pat kur jaunasis Zigmantas Vaza leido savo vaikystės dienas. Tęsiame kelionę. Atvykstame į Strangnesą. 1523 m. birželio 6 d. čia buvo karūnuotas Gustavas Vaza, Vazų dinastijos pradininkas (Kotrynos Jogailaitės vyro tėvas). Šią dieną prasidėjo nauja Švedijos era – Švedija išstojo iš Kalmaro unijos ir tapo nepriklausoma valstybe. Kotrynai Jogailaitei ir jos vyrui Jonui Vazai šis miestas dargi svarbus kaip jų pirmagimės Izabelės, gimusios nelaisvėje Gripsholmo pilyje, palaidojimo vieta. Lankome Strangneso katedrą, kurioje turėsime galimybę pamatyti garsaus flamandų skulptoriaus ir architekto Willem Boy pusantrų metų Izabelei sukurtą antkapį, laikomą vienu unikaliausių vaikų antkapių Švedijoje. Keliaujame toliau. Nakvynė viešbutyje Upsaloje.
4 diena. UPSALA – SIGTUNA – STOKHOLMAS
Pusryčiai viešbutyje. Pradedame pažintį su Upsala. Tai ketvirtas pagal dydį miestas Švedijoje, svarbus ne tik istorijos, bet ir mokslo lopšys. Lankome miesto katedrą, kuri kadaise buvo svarbiausia Švedijos šventovė ir tradicinė karalių karūnavimo vieta. 1569 m. čia Švedijos karaliene karūnuota Kotryna Jogailaitė, o po 25 metų – jos sūnus, Lietuvos-Lenkijos valdovas Zigmantas Vaza, Vazų dinastijos ATR pradininkas. Leidžiamės į katedros kriptas, kur tarp karalių, garsių didikų ir mokslininkų ilsisi ir Kotryna Jogailaitė. Jos garbei katedros koplyčia vadinama Jogailaičių vardu, o sarkofagą puošia Lietuvos ir Švedijos herbai. Tęsiame ekskursiją Upsaloje. Vaikščiodami Upsalos senamiesčio gatvėmis stabtelime prie seniausio Skandinavijoje Upsalos universiteto, esant galimybei, aplankome universiteto biblioteką, taip pat neaplenkiame netoliese esančio Linėjaus sodo, kuriame daugiausia veši pasaulinio garso gamtos mokslų tyrinėtojo Karlo Linėjaus aprašyti augalai. Toliau vykstame į Senąją Upsalą, saugančią vikingų palikimą. Pasivaikštome 1000 metų senumo takais, užkopiame į senųjų Šiaurės šalių karalių pilkapius, aplankome šventas vietas, kuriose buvo garbinami vikingų dievai. Paliekame Senąją ir Naująją Upsalas ir išvykstame į vieną seniausių Švedijos miestų – Sigtuną. Praeities pėdsakai čia regimi kiekvienoje miesto kertėje. Niekur kitur pasaulyje nepamatysite tiek daug runų akmenų kaip Sigtunoje. Ekskursija po miestelį: senoji Stora Gatan gatvė, Sigtunos rotušė - mažiausia visoje Švedijoje, senųjų bažnyčių griuvėsiai, runų akmenys su paliktais vikingų įrašais. Kelionė Stokholmo link. Nakvynė viešbutyje.
5 diena. STOKHOLMAS
Pusryčiai viešbutyje. Visą dieną leidžiame Stokholme ir jo apylinkėse. Pirmiausia lankome Drotningholmo rūmus, kuriuos kaip dovaną mylimai žmonai Kotrynai Jogailaitei pastatė Švedijos karalius Jonas Vaza III. Vėliau rūmai sudegė, bet karalienė Hedviga Eleonora toje pačioje vietoje pastatė naujus. Ši Versalio rūmų pavyzdžiu sukurta rezidencija su rūmų teatru, kinų paviljonu ir karališkuoju sodu yra UNESCO paveldo objektas. Toliau iš Kotrynos Jogailaitės vasaros rezidencijos keliaujame į Stokholmą, į Karališkuosius Stokholmo rūmus, po gaisro iškilusius toje vietoje, kur stovėjo Trijų karūnų pilis - pagrindinė Jono ir Kotrynos rezidencija karaliavimo metais. Lankiusieji rūmus galės savarankiškai leisti laiką miesto centre. Po apsilankymo rūmuose visų lauks ekskursija po Stokholmo senamiestį, atkreipiant dėmesį į šiaurietiškos architektūros savitumus, aplankant vietas, susijusias su Lietuvos istorija - gatvės, kuriomis vaikščiojo Vaižgantas, paminklas, skirtas Baltijos šalims ir kt. Nakvynė Stokholmo apylinkėse.
6 diena. STOKHOLMAS – TALINAS (KELTAS)
Pusryčiai viešbutyje. Tęsiame kultūrinę programą Stokholme. Šiandien susipažįstame su dar vienu įdomiu, tik jau vėlesnio laikotarpio (XIX - XX a.) karališkosios šeimos atstovu, kuris visą savo gyvenimą pašventė menui - su princu Eugenijumi, jauniausiu karaliaus Oskaro II ir karalienės Sofijos sūnumi, vienu žymiausiu Švedijos tapytojų, kolekcionierių ir meno mecenatų. Lankome jo dvarą Djurgården'o saloje, kurį ilgainiui jis pavertė tikru meno centru. Čia pristatomi ne tik princo Eugenijaus, bet ir kitų garsių tapytojų, tokių kaip Edvardo Muncho, Karlo Larsono, skulptoriaus Augusto Rodino ir kt. darbai. Muziejaus kompleksas įsikūręs greta senojo dvaro pastato ir sėmenų malūno. Jį sudaro į pilį panašus pagrindinis pastatas – dvaras, baigtas statyti 1905 m., ir galerijos pastatas, prijungtas 1913 m. Turtinga ne tik meno kolekcija, bet ir interjerai, sukurti Art Nouveau stiliumi su puošniomis Gustavo stiliaus koklių krosnimis. Iš rūmų, esančių ant kalvos, atsiveria graži panorama į dvaro parką ir Stokholmo įlanką. Vykstame link kelto. Laisvas laikas šalia esančioje muziejų saloje. 17.30 val. išplaukiame į Taliną. Nakvynė kelto kajutėse.
7 diena. TALINAS – KAUNAS – VILNIUS
Pusryčiai kelte. Atplaukiame į Taliną. Vykimas per Estiją, Latviją į Lietuvą. Pakeliui keleivių išleidimas Kaune. Vakare grįžtame į Vilnių.
- Programą parengė: D. Žebelytė-Petraitienė