VIDŽEMĖS PILIŲ IR DVARŲ KELIU LATVIJOJE (SU PLAUKIMU LAIVU DAUGUVA)
- Kelionės data : 2025 m. liepos 16 - 18 (Trečiadienis - Penktadienis, 3 d.)
- Kaina : 332 Eur
- Grupės dydis : iki 28 žmonių
- Transportas : kelionė autobusu
- Išvykimo vieta :
iš Vilniaus - Išvykimo vieta :
nakvynė Marcienos dvare su Spa centru dviviečiuose kambariuose, bet su patogumais (wc, dušu) koridoriaus gale (į kainą įskaičiuotas rytinis pasiplaukiojimas baseine), antra nakvynė - turistinės klasės viešbutyje Gulbenėje dviviečiuose kambariuose su patogumais; 2 pusryčiai, kelionės programos sudarymas ir dokumentų parengimas.
gidų paslaugos (senjorui ~52 Eur, suaugusiam (be nuolaidų) – ~60 Eur).
1 diena. VILNIUS – KUOKNESĖ – MARCIENA
Anksti ryte, 06.00 val., išvykstame iš Vilniaus. Per Lietuvą, pietinę Latviją kylame į šiaurinę Latviją, Vidžemės regioną.
Kuoknesė. Iki pasirodant vokiečių ordinui, Kuoknesėje, ant aukštos padauguvio kalvos, stūksojo medinė latgalių pilis. 1209 m. jos vietoje Rygos vyskupas liepė pastatyti mūrinę pilį. Pirmus 50 metų Kuoknesės pilis veikė kaip tvirtovė. Išaugus gyventojų skaičiui, Kuoknesė gavo miesto teises, o dėl ypatingos strateginės padėties (pro čia ėjo svarbus Dauguvos prekybinis kelias) netrukus tapo Hanzos pirklių sąjungos nariu. Vienu metu pilis net buvo valdoma LDK (vėliau ATR). Šiaurės karo metu pilis buvo susprogdinta ir daugiau nebeatstatyta. Iki 1966 m. pilies griuvėsiai dar stovėjo kalvos viršūnėje, bet užpildant Pliavinių HE vandens talpyklą, piliakalnis nugrizdo, o kartu su juo – ir istorinis Kuoknesės kraštovaizdis. Su gidu lankome miestelį ir pilį.
Pietūs.
Vaizdingas plaukimas laivu Dauguvos upe. Jeigu vandens lygis bus nuslūgęs iki minimumo, išvysime išnirusius pilies sienų pamatus ir stačius akmeningus Dauguvos senvagės krantus. Pasigrožime Koknese iš laivo denio.
Nakvynė Marcienos dvare su SPA centru (apsilankymas SPA centre už atskirą mokestį).
2 diena. MARCIENA – CESVAINĖ – ALŪKSNĖ – GULBENĖ
Pusryčiai viešbutyje.
Cesvainės pilis. Cesvainėje (vokiškai „Seβwegen“) pirmoji mūrinė pilis pastatyta XIV a. Apjungus buvusios pilies fragmentus 1896 m. iškilo naujieji Cesvainės rūmai. Rūmus, kaip šeimos namus, užsakė turtingas vokiečių baronas Adolfas Gerhardas von Wulfas, o juos suprojektavo Berlyno architektai – Hansas Grisebachas ir Augustas Dinklage. Cesvainės rūmai – vieni didžiausių ir gražiausių XIX a. pilies tipo rūmų Latvijoje, o taip pat ryškus eklektizmo pavyzdys šalyje ir Europoje. Siekiant sukurti senos pilies įspūdį, pilis pastatyta iš lauko akmens, naudojant romaninės, gotikos, renesanso ir Art Nouveau architektūros elementus. Didikų šeima čia gyveno trumpą laiką, nes po nelaimingos barono mirties 1904 m. šeima persikėlė į Vokietiją. 1919 m. rūmų patalpose įsikūrė Cesvainės vidurinė mokykla. Šiuo metu čia veikia muzikos ir dailės mokykla, turizmo ir informacijos centras bei kraštotyros muziejus. Lankome pilies muziejų, kurio interjeras nestokoja autentikos, rūsius, užlipame į apžvalgos bokštą, nuo kurio regima visa Cesvainė, pasivaikštome po pilies parką su piliakalniu ir viduramžių pilies griuvėsiais.
Pietūs.
Alūksnė. Tai pats šiauriausias Latvijos miestas. Tiek nuo Estijos, tiek nuo Rusijos sienos - vos 30 kilometrų. Be to, jis yra įsikūręs aukščiausioje šalies vietoje – apie 200 m virš jūros lygio. Tai, žinoma, nulėmė šio krašto savitą gamtą, kuo įsitikinti Alūksnėje galima pakilus į 38 metrų aukščio apžvalgos bokštą, įrengtą ant Šventyklos kalno (Tempļakalns). Miestas Latvijos istorijoje svarbus tuo, jog čia XVII a. pirmą kartą į latvių kalbą buvo išversta Biblija - apie tai šiandien mums pasakoja Ernesto Gliko Biblijos muziejus prie ištaigingos liuteronų bažnyčios. Leidžiamės į ekskursiją su vietine gide po miestą. Aplankome Tiudorų neogotikos stiliaus Naująją pilį, kurioje veikia Alūksnės muziejus, pristatantis krašto istoriją ir kultūrą bei Gamtos muziejus „Gamtos labirintas“, išsiskiriantis savo viena didžiausių Europoje fluorescencinių mineralų kolekcija. Kitoje Pilies gatvės pusėje pasivaikštome jaukiame peizažinio stiliaus Alūksnės dvaro parke, kurio takelių rezginyje nestokojama elegantiškų mažosios architektūros kūrinių - Aleksandro paviljonas, Eolo šventykla, Paukščių paviljonas, Pomonos šventykla, Barono mauzoliejus ir kt. Neaplenkiame Alūksnės ežero salos, kur tebedunkso XIV a. vid. Livonijos ordino Alūksnės pilies griuvėsiai.
Vakare, esant pageidavimui, nuvykstame prie Gulbenės dvaro, pasivaikštome po parką.
Nakvynė viešbutyje Gulbenėje.
3 diena. GULBENĖ – STAMERIENA – RANKAS – VILNIUS
Pusryčiai viešbutyje.
Stamerienos pilis. Neseniai restauruota Stamerienos pilis, įsikūrusi vaizdingoje vietoje tarp Stamerieno ir Pogo ežerų, ne tik dar vienas estetiniu požiūriu pasigėrėjimo vertas neoklasicizmo ir Art Nouveau stilių objektas mūsų kelionėje, bet ir menantis įdomią istoriją, kurioje su jos savininkais Volfais giminystės ryšiais susipina tokios asmenybės kaip kamerinės muzikos italų atlikėja Alice Barbi ar pasaulinio lygio italų rašytojas Džiuzepė Tomazi di Laperuzo, romano „Il Gattopardo“ („Leopardo“), pripažinto geriausiu XX a. vid. italų literatūros kūriniu, autoriumi. Su vietiniu gidu pasidairome po pilį, angliškojo stiliaus parką, išgirstame apie čia virusį gyvenimą.
Pietūs.
Rankas dvaras. Manoma, kad dvaras ėmė kurtis XVII a. XIX a. dvaro rūmai buvo perplanuoti klasicizmo stiliumi. Antrojo pasaulinio karo metu varganos būklės dvaro rūmai atiteko Rankos žemės ūkio mokyklai (veikė iki 1986 m.), tačiau 1986 ir 1990 m. gaisrai rūmus sunaikino. Šiandien išlikę dvaro griuvėsiai vis dar atrodo didingai, o dvaro istoriją toliau mena išsaugoti kiti dvarui priklausę pastatai - svirnas, arklidės, „naujieji rūmai“. „Naujieji rūmai“- priešais dvaro rūmus stovintis namas su 14 kambarių ir virtuve, kuris senajam dvarui virtus griuvėsiais imtas vadinti „naujaisiais rūmais“. Po restauracijos išlikę dvaro pastatai virto patraukliomis erdvėmis: minėtas svirnas - biblioteka su 5500 knygų ir koncertų sale, antikvarinių daiktų ir „Mercedes Benz“ automobilių eksponavimo vieta, arklidė - prabangia balta sale, kurioje vyksta koncertai ir kt. renginiai, o naujieji rūmai - Lurdo Dievo Motinai ir Šv. Bernadetos Romos katalikų koplyčia, kurioje laikomos Šv. Mišios. Ekskursija po dvarą ir atokvėpio akimirka prie kavos/arbatos puodelio su desertu.
Kelionė Lietuvos link. Vakare pasiekiame Vilnių.
- Programą parengė: D. Žebelytė-Petraitienė
- Nuotraukų šaltiniai: https://www.latvia.travel/en, https://www.rankasmuiza.lv/, https://visitmadona.lv/en/cesvaine1, https://visitaluksne.lv/en/, https://commons.wikimedia.org/wiki/Main_Page, https://www.hotelmarciena.lv/, https://www.gulbene.lv/lv/strukturvieniba/stamerienas-pils