KONFESIJŲ DRAUGYSTĖ – SENTIKIŲ, ŽYDŲ, EVANGELIKŲ REFORMATŲ, KATALIKŲ PAVELDAS JONAVOS KRAŠTE
- Kelionės data : kelionės data tikslinama
- Kaina : 59 Eur
- Neįskaičiuota : bilietai į lankomus objektus
- Grupės dydis : iki 28 žmonių
- Transportas : kelionė autobusu
- Išvykimo vieta :
iš Vilniaus - Išvykimo vieta :
parengimas
Kviečiame susipažinti su konfesiniu ir tautiniu požiūriu marga Jonavos krašto istorija, Kosakovskių gimine, pirmosios piligriminės kelionės dalyviais.
Kelionės metu lauks pažintis su esamais ir buvusiais sentikių, žydų, evangelikų reformatų bei katalikų maldos namais.
Rimkuose aplankysime sentikių cerkvę, čia susitiksime ir su šios bendruomenės atstovu, kuris papasakos apie šią religinę bendruomenę ir jos tradicijas.
Buvusiame Skarulių kaime, „Achemos“ pašonėje, yra vienas vertingiausių ir gražiausių sakralinių objektų ne tik Jonavos rajone, bet ir visoje Lietuvoje. Tai renesansinė Šv. Onos bažnytėlė, 1622 m. iškilusi kaip padėkos ženklas Dievui už sėkmingą dvejus metus trukusią Mikalojaus Kristupo Radvilos Našlaitėlio ir jį lydėjusio dvarininko Andriejaus Skorulskio piligriminę kelionę į Šventąją Žemę. Pasakojama, kad ši bažnyčia pastatyta pagal vienos iš Jeruzalės bažnyčių pavyzdį, kuris buvo nusižiūrėtas šios - vienos pirmųjų piligriminių kelionių - metu. Toliau su šio krašto katalikų paveldu pažintį tęsime klasicistinėje, vėliau žymaus Kauno architekto K. Reisono (Kauno Prisikėlimo bažnyčios autoriaus) modernizuotoje Jonavos Šv. apaštalo Jokūbo bažnyčioje, jos rūsiuose turėsime progą išvysti Kosakovskių giminės, tarp jų ir miesto įkūrėjos Marijonos Zabielaitės–Kosakovskienės, kriptą.
Vaikštinėdami jaukiu Jonavos senamiesčiu, o ypač senąja Kauno gatve, tankiai apstatyta nedideliais vienaaukščiais ir dviaukščiais namukais, nesunkiai vaizduotėje atkursime čia tarpukariu virusį žydų gyvenimą. Pamatysime buv. sinagogą, žydų prekybinius pastatus, nuvyksime į žydų kapines, įsikūrusias ant kalvos, prie seniausios Jonavoje - Sodų - gatvės. Įspūdžio sustiprinimui verta paskaityti Grigorijaus Kanovičiaus, Lietuvos nacionalinės ir Izraelio rašytojų sąjungos premijų laureato, romaną „Miestelio romansas“, kuriame autorius vaizdžiai perteikia vaikystės prisiminimus ir to meto Jonavos žydų gyvenimą.
Už keliolikos kilometrų nuo Jonavos, vaizdingoje Kulvos gyvenvietėje, kurioje gimė viena žymesnių XVI a. asmenybių – lietuvių raštijos pradininkas Abraomas Kulvietis – aptarsime ir išvysime evangelikų reformatų konfesiją menantį paveldą.
Kelionės pabaigoje nepraleisime progos pasigrožėti Kosakovskių giminės palikuoniams priklausiusiu Žeimių dvaru. Šiuo metu dvaro šeimininkas – menininkas Domas Noreika, čia vystantis kultūrinę veiklą. Žeimių miestelio centre taip pat aplankysime didingą bažnyčią, kurią suprojektavo iš šių apylinkių kilęs garsus bažnyčių architektas Vaclovas Michnevičius.
- Nuotraukų šaltiniai: D. Žebelytės-Petraitienės archyvas