Apie kelionę trumpai
 • Kelionės data :
  2024 m. birželio 22 (Šeštadienis, 1 d.)
 • Kaina :
  63 Eur
 • Neįskaičiuota :
  bilietai į lankomus objektus, maitinimas.
 • Grupės dydis :
  iki 28 žmonių
 • Transportas :
  kelionė autobusu
 • Išvykimo vieta :
  iš Vilniaus

1929 m. į Sartų kraštą šias atsikėlė gyventi vienas iš atgimstančios Lietuvos kūrėjų – Domas Šidlauskas–Visuomis, lietuvybei stiprinti pasirinkęs kelią per religiją. 1901 m. jis parašė Visuomybės – naujos religijos, grindžiamos baltiškuoju tikėjimu, apmatus. Kaip jos centrą įvardijo Romuvą – miškingą plotą tarp Sartų, Zalvės ir Zaduojo ežerų, o Velikuškių II piliakalnis, kur anuomet augo didžiulė pušis su išlenkimu, tinkamu sėdėti, turėjo tapti Romuvos šventove. Minimas vietoves vietos gyventojai taip ir vadino – Visuomio Romuvos kurortu, mat D.Šidlauskas, iš tiesų turėjo ambicijų Romuvą paversti kurortu. Nors to įgyvendinti nepavyko, apie Romuvą garsas pasklido plačiai. Daug žmonių sutraukdavo Visuomio organizuotos vasaros stovyklos, kursai, kupolinių šventės ir netgi Dusetose įsteigtas J. Basanavičiaus vardo liaudies universitetas.

Kviečiame nusikelti į Visuomio laikų Sartų apylinkes, aplankyti žymiausias Romuvos kurorto vietas, paplaukioti Sartų ežeru, klausantis vietinių legendų apie ežero salas, piliakalnius, apsilankant Bobriškyje su seniausia sentikių cerkve Lietuvoje ir apžiūrint vienintelę gyvenamą Sartų salą – Dumblynę.

Lankomos vietos: Romuvos kalnas ir Velikuškių II piliakalnis, Sartų apžvalgos bokštas, Dusetos, Kriaunos, Antazavė, vienintelė gyvenama Dumblynės sala Sartų ežere, Bobriškio sentinių cerkvė, mitologiniai akmenys.

Programą parengė: D. Žebelytė-Petraitienė
Nuotraukų šaltiniai: D. Žebelytės-Petraitienės archyvas, wikipedia.org, commons.wikimedia.org