Apie kelionę trumpai
  • Kelionės data :
    kelionės data tikslinama
  • Kaina :
    47 Eur
  • Neįskaičiuota :
    bilietai į lankomus objektus
  • Grupės dydis :
    iki 18 žmonių
  • Transportas :
    kelionė autobusu
  • Išvykimo vieta :
    iš Vilniaus

Kviečiame prisiliesti prie šių ypatingų skulptorių asmeninės, kūrybinės ir kultūrinės aplinkos, išvysti svarbiausius jų darbus gyvai.

Kelionės metu aplankysime neseniai restauruotą J. Zikaro namą-muziejų (kauniečių neretai vadinamą „Zikaryne“) ant Pelėdų kalno su autentišku tarpukario interjeru, skulptoriaus dirbtuvėmis ir iš namo terasos regima bene gražiausia panorama į Kauno senamiestį. Apžvelgsime aplinką, kurioje gyveno ir veikė J. Zikaras – Pelėdų kalną, Kauno meno mokyklą (čia dėstė skulptūrą).

Antrąją kelionės dalį skirsime L. Striogai. Vyksime į Savanorių prospektą, kur tarp daugiabučių įsiterpusiose dirbtuvėse šis meninininkas iki pat mirties (93 m.) nepadėjęs kirvuko kūrė savo unikalias skulptūras. Kartu aptarsime kultūrinę terpę, kurioje veikė L. Strioga, mat XX a. 8 deš. čia dirbtuves buvo įsirengusi nemaža Kauno skulptorių bendruomenė, kuriai priklausė J. Mozūraitė, B. Klova, K. Švažas, B. Zalensas, V. Žuklys ir kiti. Pažintį su šio skulptoriaus kūryba pratęsime kadais T. Ivanausko puoselėtoje Obelynėje, kur šiuo po atviru dangumi eksponuojami jo darbai.

Juozas Zikaras (1881–1944) – vienas pirmųjų profesionalių Lietuvos skulptorių, sukūręs daugelį nepriklausomos Lietuvos valstybės simbolių – „Laisvės“ statulą, bareljefą Nežinomo kareivio kapui, „Knygnešio“ skulptūrą, lietuviškas monetas. J. Zikaro kūryba, kuri apėmė beveik visas svarbiausias skulptūros sritis, atspindėjo to meto menines nuostatas bei paklojo pagrindus meninei terpei, kuri vėliau grindė kelius į modernizmą.

Leonas Strioga (1930–2022) – vienas iškiliausių Lietuvos modernizmo skulptorių, nacionalinės premijos laureatas. XX a. 9 deš. sunkiai sirgdamas pradėjo kurti skulptūras iš medžio, dažnai – iš atskirų dalių, nes negalėjo pakilti iš lovos. Taip gimė jo savitos raiškos ir unikalios kapotinės technikos kūriniai, prabilę universalia kalba, suprantama įvairių kartų, kultūrų ir kraštų žmonėms. Savo darbų aktualumu L. Strioga tarsi „peržengia“ savo epochos ribas ir neretai atsiduria reikšmingiausius šiuolaikinio meno kūrėjus pristatančiuose leidiniuose.

Iš pažiūros – du skirtingi menininkai, gyvenę ir kūrę skirtingais laikotarpiais, kūrę savita stilistika, tačiau pažvelgę atidžiau rasime nemažai sąsajų. Amžininkai, artimieji, menotyrininkai, kalbėdami apie autorius, mini identiškas dalykus:

jautrus ir kuklus | polinkį skulptūrai paveldėjęs iš tėvo | skulptūros meną studijavęs Peterburge | Kaune atsidūręs ne visai savo noru, bet čia susikūręs savo kūrybos oazę | visada išgyvenęs dėl savo genties, tautos | atjautęs vargstančius, mėgęs juos vaizduoti | visų mylimas.

Programą parengė: D. Žebelytė-Petraitienė
Nuotraukų šaltiniai: https://lietuvai.lt/wiki/Juozas_Zikaras, D. Žebelytės asm. archyvas, L. Striogos asm. archyvas