Apie kelionę trumpai
  • Kelionės data :
    kelionės data tikslinama
  • Kaina :
    49 Eur
  • Neįskaičiuota :
    bilietai į lankomus objektus, koncertą
  • Grupės dydis :
    iki 18 žmonių
  • Transportas :
    kelionė autobusu
  • Išvykimo vieta :
    iš Vilniaus

    Tarpukariu laikinoji sostinė tapo Lietuvos kultūrinio gyvenimo centru. Vienas įdomesnių jos kultūrą atskleidžiančių procesų yra salonų* kultūra. Analizuojant tarpukario Lietuvos saloninę kultūrą, reikėtų atsiriboti nuo klasikinio XVII - XVIII a. Prancūzijos aristokratijos salono, sietino su prabanga, kilmės sureikšminimu, griežtų etiketo taisyklių laikymųsi, įvaizdžio. Tarpukario Lietuva buvo moderni valstybė, ir saloninė kultūra reiškėsi laisviau, įvairesnėmis formomis.
    Tuo metu veikė A. ir M. Žmuidzinavičių, A. ir P. Galaunių, L. Truikio ir M. Rakauskaitės, H. ir T. Ivanauskų salonai, S. Kymantaitės–Čiurlionienės literatūriniai šeštadieniai  ir kt. Vieni dar laikėsi konservatyvesnio salono linijos, kiti - sekė modernių salonų tradicija. Pastebima, kad vis dažniau intelektualų susitikimai iš butų ėmė keltis į viešąsias erdves, pvz. kavines. Legendinėje „Konrado“ kavinėje tam tikromis valandomis prie to paties stalelio, juokais vadinto „Parnasu“, sėdėdavo V. Krėvė ir B. Sruoga ir rimtai diskutuodavo literatūros, filosofijos ir kt. klausimais.
    Kelionės metu aplankysime keleto žinomų laikinosios sostinės porų, V. ir B. Sruogų bei A. ir P. Galaunių, namus Žaliakalnyje, kuriuose išlikę daiktai mena ne tik savo įdomius šeimininkus, bet ir čia virusį aktyvų kultūrinį tarpukario Kauno inteligentų gyvenimą.
    Antrojoje kelionės dalyje turėsime progą įsitikinti, kad ir šiandien saloninės kultūros gija Kaune nenutrūkusi. Laiką maloniai leisime fortepionių meistrų ir pianistų Bazarų šeimos namuose, kuriuos kaimynai nepiktai vadina „Žaliakalnio filharmonija“. Išskirtinio susitikimo metu apžvelgsime muzikos instrumentų dirbtuves, susipažinsime su šios veiklos subtilybėmis, o po to dalyvausime brolių, Motiejaus ir Mykolo Bazarų, koncerte, klausydamiesi György Ligeti kūrinių. Nuoroda apie Bazarų šeimą internete:



*Salonas - inteligentų, kultūros veikėjų būrimosi ir diskusijų vieta, renkantis konkrečių asmenybių privačiuose namuose.

Programą parengė: D. Žebelytė-Petraitienė
Nuotraukų šaltiniai: D. Žebelytės-Petraitienės nuotraukų archyvas, http://www.motiejusbazaras.lt/ (V. Suslavičiaus nuotr.), https://www.facebook.com/pianoforte.lt/, https://www.muziejuedukacija.lt/, nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus nuotr.