Apie kelionę trumpai
  • Kelionės data :
    kelionės data tikslinama
  • Kaina :
    63 Eur
  • Neįskaičiuota :
    bilietai į lankomus objektus
  • Grupės dydis :
    iki 28 žmonių
  • Transportas :
    kelionė autobusu
  • Išvykimo vieta :
    iš Vilniaus

Lidija Meškaitytė* – žymiausia Lietuvos savamokslė dailininkė, unikali miniatiūros meistrė. Jos darbai, kuriuose preciziškai vaizduojami Mažosios Lietuvos peizažai, užima svarbią vietą Lietuvos dailės aukso fonde. Nors šios dailininkės talentas ypač vertinamas meno pasaulyje, plačiajai visuomenei ji dar mažai žinoma.

Po karo namo su tėvais grįžtančią Lidiją ištiko nelaimė – užvirto pastato siena ir ji liko suluošinta visam gyvenimui. Ėmė tapyti ant mažų lapelių (2 x 3,5 cm) voverės plauko teptuku, mažučiais taškeliais. Šiose miniatiūrose ne tik sugebėdavo atkartoti natūrą, bet ir išreikšti erdvę, tolį, nuotaiką. Liko 765 jos darbai ir užšifruotas dienoraštis, kurio dar niekam nepavyko perskaityti.

Skirtingai nei L. Meškaitytę, skulptorių Vincą Grybą ar bent kai kuriuos jo darbus žino daugelis. Vargu, ar atsirastų nemačiusių Vytauto Didžiojo paminklo Kaune, Raseinių „Žemaičio“ ar Vinco Kudirkos skulptūros Kudirkos Naumiestyje? Tačiau ką žinome apie šio autoriaus asmenybę, apie jo kelią į monumentaliąją skulptūrą, apie jo darbų sukūrimo aplinkybes ar didįjį troškimą, kurį įgyvendino jo anūkė po skulptoriaus mirties?

Kviečiame į Mažąją Lietuvą, į amžinojo pasienio miestelį – Smalininkus. Vietinė gidė aprodys įdomiausias jo vietas, supažindins su L. Meškaitytės asmenybe ir kūryba jos gimtojoje sodyboje Antšvenčių kaime, tarpukariu statytoje Smalininkų mokykloje paragausime Mažosios Lietuvos patiekalų. Antrąją dienos pusę praleisme anapus istorinės sienos, Didžiojoje Lietuvoje įsikūrusiame Jurbarke. Dvaro pastatuose aplankysime V. Grybo muziejų ir galeriją, kur jo palikimą šiuo metu su atsidavimu puoselėja jo anūkė Rasa Grybaitė, vietinei gidei lydint pasivaikščiosime po Jurbarko dvaro parką, kuriame rūmus XIX a. buvo pasistatę Vasilčikovai (neišliko), užsuksime į neogotikinę Jurbarko bažnyčią – čia bus proga išvysti V. Grybo kurtas statulas didžiajame altoriuje, taip pat (esant galimybei) užeisime į liuteronų bažnyčią su įspūdingu V. Grybo anūkės darbu - 7 metrų aukščio vitražiniu kryžiaus formos altoriumi, galop senojo miesto pulsą pabandysime užčiuopti Kauno gatvėje, aplink kurią telkėsi ne tik gyventojai, bet ir prekybininkai, statyti pirmieji mūriniai pastatai.

*Dailininkės vardas oficialiuose dokumentuose minimas Lida, tačiau pati autorė mėgo pasirašinėti Lidijos vardu.

Programą parengė: D. Žebelytė-Petraitienė
Nuotraukų šaltiniai: D.Žebelytės-Petraitienės nuotr.