TEATRO MISIONIERIUS – JUOZAS MILTINIS (KELIONĖ APIE REŽISIERIŲ PANEVĖŽYJE, SU SPEKTAKLIU „SALA, KURIOS NĖRA“) (2)
- Kelionės data : 2024 m. lapkričio 13 (Trečiadienis, 1 d.)
- Kaina : 63 Eur
- Neįskaičiuota : bilietai į lankomus objektus, spektaklį
- Grupės dydis : iki 26 žmonių
- Transportas : kelionė autobusu
- Išvykimo vieta :
iš Vilniaus- Pastabos :
Išvykimas iš Vilniaus numatomas 10 val. ryto. Grįžimas į Vilnių – iki 24.00 val. vakaro, nes spektaklio trukmė – 3 val. 30 min. - Išvykimo vieta :
dokumentų parengimas
„Turėjau būti jėzuitas vienuolis, <...> norėjau, kad mane padarytų misionieriumi, kad mane padarytų būtinai kankiniu, kad aš galėčiau nusipelnyti dangaus karalystės“, - yra sakęs režisierius Juozas Miltinis.
Šiems žodžiams buvo lemta išsipildyti, tik nešė jis ne religinę misiją, o teatro šviesą – visą savo gyvenimą paskyręs vien teatrui, pavertęs jį meno šventove, kur aktoriai, pasiaukojamai priėmę šią režisieriaus misiją, ugdė žmogaus dvasingumą, žadino laisvės ilgesį.
Juozas Miltinis – viena ryškiausių asmenybių Lietuvos teatre, o jo teatras – Panevėžio dramos teatras – neabejotinai išskirtinis reiškinys mūsų kultūroje. Iki šiol apie režisierių sklinda įvairios legendos ir mitai, jo teatrinės veiklos laikotarpis tapatinamas su Panevėžio šlovės laikais.
Tai buvo pirmasis teatras Lietuvoje, sulaukęs tokio gausaus žiūrovų ne tik iš Lietuvos, bet ir svetur, antplūdžio, jo dėka formavosi nuomonė apie lietuvius kaip itin teatrą mylinčius žmones.
Kelionės metu aplankysime J. Miltinio palikimo studijų centrą, 1996 m. įkurtą režisieriaus bute. Susipažinsime su čia saugomu jo palikimu ir autentiškai atkurta namų aplinka, menančia apie jo teatrinę veiklą, pomėgius, įpročius, keliones, čia viešėjusius žmones. Toliau dalyvausime ekskursijoje „Panevėžys, miltai ir Miltinis“. Panevėžys nuo seno buvo žinomas kaip malūnų miestas, vėliau tituluojamas kaip pramonės miestas, dar vėliau visiems žinomas dėl garsiojo režisieriaus J. Miltinio teatro. Kartu su vietine gide pasivaikščiosime po „J. Miltinio Panevėžį“. Lauks pažintis su senuoju teatru, kuriame dienos šviesą išvydo pirmasis jo režisuotas spektaklis (dabar pastatas priklauso Šaulių sąjungai, esant galimybei, užeisime į senąją teatro salę), pamatysime bendrabutį, kuriame gyveno jaunieji teatro aktoriai, taip pat dabartinį miesto teatrą, kuriame vėliau persikėlė J. Miltinio teatras (esant galimybei, užsuksime į J. Miltinio kabinetą), praeisime seniausia Panevėžyje Respublikos gatve su meno galerija, biblioteka, senuoju J. Masiulio knygynu, kur visais laikais telkėsi kultūrinis miesto gyvenimas.
18.00 val. lauks spektaklis „Sala, kurios nėra“ Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatre. Tai spektaklis apie legendinės teatro asmenybės Juozo Miltinio ir jo kuriamo teatro pradžios istoriją. Pasakojama, kaip į Panevėžį atvykę jaunieji aktoriai ir jų mokytojas J. Miltinis buvo apgyvendinti Marijonų gatvės vienuolyne, kur jie iš tikrųjų ėmė gyventi kaip tikri meno vienuoliai – visiškai atsidavė menui ir nuolatiniam mokymuisi, neturėdami teisės kurti šeimų, bendrauti su išoriniu pasauliu, linksmintis. Viskas buvo bendra – gyvenamoji vieta, maistas, pinigai, visi vargai ir džiaugsmai. Spektaklis kviečia patyrinėti mitą apie šiuos jaunus idealistus, pasirengusius paaukoti savo gyvenimus vardan didžiojo meno, kurį jie laikė pasaulio esmėtyros sala. Sala, kurios nėra. Sala, kurią jie pasiaukodami kūrė tam, kad neprapultų, nepaskęstų juos slėgusioje ir smaugusioje buities realybėje. Spektaklyje skambės gyvai atliekama Panevėžio muzikinio teatro orkestro muzika.
- Programą parengė: D. Žebelytė-Petraitienė
- Nuotraukų šaltiniai: https://www.miltinioteatras.lt/, https://www.pavb.lt/, https://www.vle.lt, https://www.panevezysnow.lt/