KŪRYBA - KAIP MALDA. UNIKALUS TANDEMAS: SCENOGRAFAS L. TRUIKYS IR JO MŪZA, OPEROS SOLISTĖ M. RAKAUSKAITĖ (SU SPEKTAKLIU)
- Kelionės data : 2025 m. vasario 11 (Antradienis, 1 d.)
- Kaina : 63 Eur
- Neįskaičiuota : bilietai į lankomus objektus, spektaklį
- Grupės dydis : iki 18 žmonių
- Transportas : kelionė autobusu
- Išvykimo vieta :
iš Vilniaus - Išvykimo vieta :
dokumentų parengimas.
Šiemet, minint vieno žymiausių lietuvių scenografo Liudo Truikio (1904–1987) 120-ąsias gimimo metines, kviečiame išsamiau susipažinti su šia asmenybe. Amžininkai, kalbėdami apie L. Truikį, išskiria jo ypatingą kūrybinę jėgą, elegantišką išvaizdą, rafinuotumą, polinkį domėtis ezoteriniais mokymais, prisimena jo egzotika dvelkiantį butą ir byloja jį buvus gyva to laikmečio legenda, kaip ir jo mūza - operos solistė Marijona Rakauskaitė. Išties, apie L. Truikį negalima kalbėti atsietai nuo M. Rakauskaitės, 12 metų vyresnės Amerikos lietuvės, talentingos, stiprios asmenybės, savo ekscentriška išvaizda mėgusios stulbinti tuometinę Kauno visuomenę ne tik scenoje, bet ir kasdieniame gyvenime.
Tai unikalus kūrybinis tandemas, dvi artimos sielos, bendražygiai, dirbę išvien ir vardan to paties tikslo - kūrybos, kurią abu yra prilyginę maldai.
Kelionės metu aplankysime L. Truikiui skirtą jubiliejinę parodą M. K. Čiurlionio dailės muziejuje. Čia apie autoriaus asmenybę ir kūrybą prabylama, sakytumei, labai „truikiškai“, per jo veiklai būdingą menų sintezės principą - scenovaizdžius subtiliai papildo muzika, kvapai, eksponuojama žymiosios poros interjero detalių iš jų buto Fryko g., sceniniai kostiumai iš įvairių pastatymų ir pan. Turėsime unikalią galimybę išvysti nuo 1948 m. dingusiais laikytus ir 2023 m. atrastus L. Truikio tapytus tris paveikslus, vaizduojančius dvylikos apaštalų procesiją.
Toliau lauks šiltas susitikimas su viena iš šios parodos kuratorių - muziejininke Rasa Jone Ruibiene, kuri vaikystėje matydavo šią porą, lankėsi jų namuose, buvo viena iš Truikio ir Rakauskaitės buto-muziejaus steigimo iniciatorių, jame dirbo. Sekdami L. Truikio kūrybos pėdsakais sakraliniuose objektuose – Šančių bei karmelitų bažnyčiose, prisiminsime L. Truikį ir M. Rakauskaitę įvairiais gyvenimo etapais, galėsime sulaukti atsakymų į mums rūpimus klausimus.
Vakarą vainikuos spektaklis „Ne sau žmonės“ (rež. J. Vaitkus) nacionaliniame Kauno dramos teatre apie Vydūną – pirmąjį L. Truikio mokytoją, moralinį pavyzdį, lėmusį kai kuriuos jo gyvenimo pasirinkimus. Pasak muziejininkės R. J. Ruibienės, dar būdamas jaunuoliu, L. Truikys išvykdamas mokytis į Kauną klausė savo mokytojo patarimo, o šis jam atsakęs: „Nori pasiekti kažką gyvenime – atsikeli ryte, nuleidi kojas ant žemės – štai pirmas tavo maldos žodis, visos dienos darbai yra tavo malda“.
- Programą parengė: D. Žebelytė-Petraitienė
- Nuotraukų šaltiniai: D. Žebelytės-Petraitienės nuotraukų archyvas, M. K. Čiurlionio dailės muziejaus, Kauno valstybinioi dramos teatro nuotr.